Ima ih i u BiH

Fudbalske dinastije: Legendarni očevi i sinovi evropskog fudbala

author
N1 BiH
13. maj. 2025. 17:33
očevi i sinovi fudbaleri
N1 BIH - CHAT GPT

Fudbalski geni očigledno postoje. Mnogi vrhunski fudbaleri naslijedili su ljubav prema sportu (i ponešto talenta) od svojih očeva – i često nastavili porodičnu tradiciju na terenima Evrope. Od legendarnih imena prošlosti do aktuelnih zvijezda današnjice, predstavljamo najzanimljivije fudbalske porodice u kojima su i otac i sin ostavili značajan trag. Naarvno, u susjedstvu trenutno boravi sin Cristiana Ronalda, pa su sve oči uprte u mladog igrača od koje "nerealno" očekuju da bude kao slavni otac.

Italija: Dinastija Maldini – tri generacije šampiona

Porodica Maldini sinonim je za AC Milan i italijanski fudbal. Cesare Maldini bio je kapiten Milana 1960-ih, osvojivši Evropski kup 1963. godine, a kasnije je postao i selektor Italije. Njegov sin Paolo Maldini izgradio je još veći ugled – smatra se jednim od najvećih odbrambenih igrača svih vremena. Zanimljivo, oboje su bili defanzivci i nosili kapitensku traku u Milanu, dijeleći ne samo prezime već i poziciju na terenu. Paolo je za Italiju nastupio 126 puta, dok je Cesare upisao 14 nastupa za “Azzurre” i vodio reprezentaciju kao trener. Fudbalska loza Maldinija ide dalje – Paoloov sin Daniel Maldini trenutno igra kao ofanzivni veznjak (dakle, drugačija pozicija od djeda i oca) i također je debitovao za Milan, ostvarivši time treću generaciju Maldinija u crveno-crnom dresu. Malo koja porodica se može pohvaliti takvim kontinuitetom vrhunskog fudbala.

Paolo Maldini
AC Milan

Holandija: Johan i Jordi Cruyff – totalni fudbal u genima

Legendarni Johan Cruyff bio je vođa revolucionarnog “totalnog fudbala” 1970-ih, harao je sa Ajaxom i kasnije postao zvijezda Barcelone. Njegov sin Jordi Cruyff rođen je u Španiji dok je Johan igrao za Barcelonu – čak je dobio katalonsko ime Jordi u čast tamošnje tradicije. Otac i sin su kratko sarađivali i u istom klubu: kasnih 1990-ih Johan je bio trener, a Jordi igrač Barcelone. Jordi nije mogao dostići očevu slavnu karijeru (jer je Johan jedan od najvećih svih vremena), ali je ipak imao solidan put – igrao je za Barcelonu, Manchester United i reprezentaciju Holandije. Zanimljivost: iako je teret prezimena Cruyff bio ogroman, Jordi je uspio ostaviti trag te kasnije postati i sportski direktor Barcelone, pokazujući da se fudbalska strast prenijela, makar u drugačijoj ulozi.

Schmeichel
Foto: Screenshot

Danska: Peter i Kasper Schmeichel – kraljevi među stativama

Peter Schmeichel proslavio se 1990-ih kao jedan od najboljih golmana u istoriji fudbala, osvojivši pet titula Premijer lige sa Manchester Unitedom i senzacionalno Evropsko prvenstvo 1992. sa Danskom. Njegov sin Kasper Schmeichel dokazao je da jabuka ne pada daleko od stabla – nastavio je očevim stopama među stativama. Kasperova karijera kulminirala je osvajanjem engleske Premijer lige sa Leicester Cityjem 2016. godine, gdje je 11 sezona čuvao gol. Obojica Schmeichela su golmani i reprezentativci Danske, a zanimljivo je da je Kasper od malih nogu pratio oca na treninzima Manchester Uniteda.

Norveška: Alf-Inge i Erling Haaland – sin nadmašio oca

Nekada solidni veznjak/poluodbrambeni igrač, Alf-Inge Haaland gradio je karijeru u 1990-im godinama nastupajući za klubove poput Nottinghama, Leeds Uniteda i Manchester Cityja u Premijer ligi. Upisao je i 34 nastupa za reprezentaciju Norveške. Međutim, njegov sin Erling Haaland postao je prava globalna senzacija: rođen u Engleskoj dok mu je otac tamo igrao, Erling je eksplodirao kao jedan od najboljih napadača svijeta. Već do 2023. godine dominirao je u dresu Borussije Dortmund, a zatim Manchester Cityja – sa kojim je osvojio trostruku krunu (liga, kup, Liga šampiona) u sezoni 2022/23. Erling je po poziciji napadač, za razliku od oca, i ruši golgeterske rekorde nevjerovatnom brzinom. Zanimljivo, Alf-Inge je svojevremeno okončao karijeru nakon čuvenog starta Roya Keanea, dok Erling danas piše novu istoriju – srušio je rekord Premijer lige po broju golova u jednoj sezoni.

Erling Haaland
Manchester City FC

Francuska: Lilian i Marcus Thuram – šampionski DNA

Prezime Thuram veže se uz francuske fudbalske uspjehe. Lilian Thuram je legendarni defanzivac, rekorder po broju nastupa za Francusku (142 utakmice) i svjetski prvak iz 1998. godine. Njegov sin Marcus Thuram odlučio je krenuti drugačijim putem na terenu – igra u napadu. Marcus se afirmisao u njemačkoj Bundesligi kao napadač Borussije Mönchengladbach, a 2023. godine postao je član milanskog Intera. Oba Thurama su reprezentativci Francuske, ali na suprotnim krajevima terena – otac kao stub odbrane, sin kao ofanzivna prijetnja. Tu je i mlađi sin Khephren Thuram, koji igra u veznom redu i također je stigao do dresa “Trikolora”, što znači da je porodica Thuram dala trojicu vrhunskih fudbalera.

Bosna i Hercegovina: Meho i Kenan Kodro – golgeteri dviju generacija

I Bosna i Hercegovina ima svoju fudbalsku porodičnu priču. Mehmed “Meho” Kodro stekao je status legende igrajući kao napadač za Velež Mostar i španski Real Sociedad, gdje je postigao čak 73 gola. Kruna Mehine karijere bio je transfer u Barcelonu sredinom 1990-ih – gdje je čak uspio dvaput zatresti mrežu Real Madrida u El Clásicu. Nakon igračkih dana, Meho je bio i selektor reprezentacije BiH (doduše kratko). Njegov sin Kenan Kodro, rođen u Španiji dok je Meho igrao tamo, nastavio je porodičnu tradiciju u napadu. Kenan je, poput oca, napadač i gradio je karijeru u španskoj La Ligi (igrao za Osasunu, Bilbao, a kasnije i u klubovima poput Kopenhagena i Ferencvaroša). Zanimljivo, obojica Kodri su nastupala za reprezentaciju BiH – prvi otac i sin koji su ikada zaigrali za BiH. Meho je jedno vrijeme bio trener svom sinu dok je vodio Real Sociedad B tim.

Od Milana do Mostara, od Londona do Amsterdama, fudbalske porodice obogatile su evropski sport posebnim pričama. Bilo da sin slijedi očevu poziciju (poput Maldinijevih u odbrani) ili traži svoj put (poput Thuramovih – otac bek, sin napadač), jedno je jasno – fudbal ponekad zaista “teče kroz vene”

Više tema kao što je ova?

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare

Pratite nas na društvenim mrežama
OSZAR »